Otázky a odpovědi
Kdy mohu začít s Judem?
Nejlépe co nejdřív. Nové členy přijímáme na začátku školního roku, tedy v průběhu září. Minimální věková hranice je u nás 6 let (resp. od 1. třídy Základní školy). Po dohodě s trenéry lze domluvit výjimky. Noví zájemci si mohou v průběhu září zkušebně nezávazně zatrénovat v oddílu přípravky. Dovolujeme si upozornit, že dokud není zájemce členem oddílu, resp. členem Českého svazu juda a nemá odevzdanou přihlášku a uhrazeny členské příspěvky, nevztahuje se na něho pojištění členů Českého svazu juda a veškerou svou činnost v rámci tréninku provozuje na vlastní nebezpečí.
Co na trénink?
Dobrou náladu, chuť si zacvičit a něco se naučit.
Pro začátek stačí tepláky, triko nebo mikina s dlouhým rukávem (bez zipů a knoflíků). Noste věci na převlékání, není možné přijít v teplákách a triku z venkovního hřiště a v nich cvičit na tatami. Nedoporučujeme krátké kalhoty a trika s krátkým rukávem - nechráněná místa si můžete "spálit" o tatami.
Láhev na pití a v ní nejlépe neslazenou vodu bez bublinek nebo iontový nápoj. V tělocvičně na judo (nazývá se Dojo) je všeobecně (tedy ve všech, nejen v té naší) zakázána konzumace jídla a pítí mimo vyhrazený prostor, pokud je k tomu určen.
Po tatami (žíněnka na judo) se pohybujeme bosí, proto noste přezůvky (pantofle, bačkory atd.) pro přechod z tělocvičny na toaletu.
Dívky a chlapci s delšími vlasy si před tréninkem upraví vlasy tak, aby neomezovaly je samotné ani jejich sparingy (např. do copánků, drdolů). Nejsou povoleny kovové sponky ani gumičky s tvrdými ozdobami.
Náušnice, piercing, hodinky, náramky, řetízky, prstýnky atd. před tréninkem sundejte a nejlépe nechte doma.
K etiketě juda patří i čistota, takže na trénink chodíme čistí, voňaví, máme vždy krátce ostříhané nehty na rukou a nohou.
Pokud se necítíte dobře, raději trénink vynechte.
Máte-li zájem o kimono, rádi vám s jeho výběrem a zakoupením pomůžeme. Kupujte výhradně kimona určená pro judo, jiná ne. Vybrat si můžete např. zde www.budostore.cz/9-judo
Jak se stát závodníkem a co na turnaj?
Pokud se chcete stát závodníkem, musíte splňovat následující:
- být členem Českého svazu juda (nejlépe prostřednictvím některého z oddílů juda v ČR)
- musíte být déle než 1 rok v evidenci Českého svazu juda
- musíte být (děti) nositelem nejméně 6/5 Kyu (bílo - žlutý pás)
- musíte být zdravotně způsobilí
Poté můžete jet na turnaj a tam budete potřebovat:
- Evidenční kartu (každý člen Českého svazu juda má svojí) u nás to máme zařízeno tak, že dospělí mají kartu u sebe, karty dětí vozí trenér - nebaví nás pořád je tisknout při ztrátě. Bez předložené karty rozhodčí závodníka do turnaje opravdu nepustí. Kartu může na požádání za poplatek na turnaji vytisknout Sportovní ředitel. Závodník se kartou prokazuje při vážení na turnaji a poté kdykoliv během turnaje na požádání činovníků.
- Potvrzení o zdravotní způsobilosti, (u nás máme přiloženo u Evidenční karty). Platnost lékařské prohlídky je rok, poté je nutné potvrzení nové. Formulář si můžete vyzvednout v našem Dojo nebo si jej vytiskněte (stačí černobíle) naleznete je zde judochocen.webnode.cz/dokumenty-ke-stazeni/
Závodníci, kteří startují ve vyšší věkové kategorii, což je v ČR povoleno od starších žáků, kteří jsou v této kategorii druhým rokem, musí mít potvrzení od Sportovního lékaře. V potvrzení musí být výslovně uvedeno, že je závodník k takovému startu zdravotně způsobilý.
- Kimono (bílé, čisté, nepoškozené) pásek (obi - odpovídající barvě získaného Kyu). Modré kimono se vyžaduje až na turnajích od věkové kategorie dorostu, povinnost jej mít, je uvedena v rozpisu turnaje. Dívky mají pod kimono povolenou sportovní podprsenku, bílé tílko nebo tričko s krátkým rukávem bez potisku. Delší vlasy (přesahující límec kimona) musí být upraveny do drdolu, a to i pokud jsou upraveny do copánků.
- Přezůvky (pro pohyb po budově, kde se koná turnaj - jsou vyžadovány v naprosté většině tělocvičen).
Kdo chce může si vzít talisman, knížku, časopis, hudební přehrávač, mobil, tablet apod. Za tyto věci neručíme, neručí za ně ani pořadatel turnaje, takže jejich nutnost doporučujeme pečlivě uvážit. Používání mobilů a tabletů se snažíme korigovat.
- Jídlo - vlastní jídlo a pití na celý den nikdy není na škodu. Víte, co vaše dítě sní a vypije a sami vyberete, co je pro něj vhodné (výživová hodnota, vitamíny, proteiny, minerály, alergeny, atd.). Většinou lze nějaké jídlo a pití koupit v místě konání turnaje, záleží na pořadateli. Většinou je v místě nějaký bufet s rychlým občerstvením, takže k dispozici jsou párky, párky v rohlíku, klobásy, někdy gulášek či polévka, sušenky, čokolády, bonbóny, lízátka, kofola, limonády, minerálky, voda - vždyt to znáte... Pokud o tom nejste výslovně informováni v rámci organizace turnaje, jídlo dětem nezajišťujeme.
- Léky - o všech lécích (a dávkování), které dítě pravidelně užívá či užilo před turnajem nás informujte. Hlavně o lécích na astma. Dětem, které trpí nevolnostmi při cestování autem můžete podat např. Kinedryl, do kapsy mu dejte pytlík a hlavně informujte řidiče.
Informace o dopingu naleznete zde www.czechjudo.org/doping
- Peníze - myslíme, že částka 100-200Kč je na jednodenní turnaj dostatečná. Startovné většinou hradí oddíl. Chcete-li dítěti dopřát, je to na vás a vašich možnostech. Za finance dětí my, ani pořadatel neručíme.
- Oblečení volte takové, aby se dítě cítilo pohodlně (jede na turnaj, ne na módní přehlídku nebo do divadla) a odpovídající ročnímu období. Takže klidně mikinu, tepláky, triko - pokud má klubové oblečení, tak je to pro nás výhodou, alespoň ho poznáme.
- Doporučujeme: kartičku pojištěnce zdravotní pojišťovny (postačí kopie).
- Doprava: judo se řadí do kategorie indivduálních sportů. Snažíme se na turnaje, pokud je to alespoň trochu možné, dopravovat společně, ale považujeme za samozřejmé, že dítě na turnaj dopravíte nebo se na dopravě budete, alespoň občas podílet. Samozřejmě se snažíme dopravu organizovat, aby to bylo pro všechny jednodušší.
K často kladeným otázkám patří: "A v kolik se vrátíte?" Rádi bychom vám odpověděli, ale většinou to sami pouze předpokládáme, vše záleží na organizaci turnaje a množství účastníků. U jednodenních turnajů býváme většinou v podvečer doma. V dnešní době už mají i malé děti mobil, takže Vám v případě, že je na turnaj nedoprovázíte, mohou sami podat zprávu o předpokládaném návratu. Snadným řešením je rovněž dát na sebe kontakt a domluvit se s trenérem, aby vám zavolal např. při odjezdu z turnaje.
Věříme, že chcete být při vítězstvích a prohrách vašich dětí, sdílet s nimi úspěchy i neúspěchy. Snažíme se probudit v dětech a ve vás "týmového ducha". Pokud ve vás dítě ucítí zájem a podporu, máte velkou naději, že u juda (ale platí to všeobecně pro jakoukoliv činnost) vydrží.
Jsme trenéři a naším hlavním úkolem na turnaji je poradit závodníkovi, pomoct mu s přípravou, taktikou, sdílet s ním výhru i prohru, dožadovat se jeho práv a vyžadovat po něm jeho povinnosti, po turnaji výsledky vyhodnotit a zakomponovat do tréninku. Nepleťte si nás prosím s au pair.